Pastaruoju metu pasirodė daug visuomenę klaidinančios informacijos apie nevalstybinių mokyklų finansavimą iš valstybės biudžeto.

Tai neteisinga formuluotė. Finansavimą gauna mokinys, bet ne mokykla!!!

Mokiniui išėjus į kitą mokyklą, pinigai „išeina“ paskui mokinį. Jie mokykloje nelieka.

Teigti, kad nevalstybinių mokyklų mokiniai finansavimą gauna valstybinių mokyklų sąskaita, yra tiesiog nepadoru.

Remiantis LR Konstitucija ir kitais teisės aktais, valstybė įsipareigoja finansuoti kiekvieno mokinio ugdymą pagal bendrojo ugdymo programą. Kodėl pasirinkus nevalstybinę ugdymo įstaigą vaikas turėtų prarasti jam teisėtai priklausantį finansavimą? Dabar skiriant mokinio lėšas visiems Lietuvos vaikams vienodai – užtikrinamas visų vaikų lygiateisiškumas. Tačiau aplinkai finansuoti skiriamomis lėšomis nevalstybinių įstaigų mokiniai naudotis negali, nes jos nevalstybinėms mokykloms vis dar neskiriamos, nors visi tėvai moka mokesčius valstybei. Nevalstybinių mokyklų mokinių tėvų mokesčių valstybei dalis nueina į valstybinį švietimą, nors jų vaikai juo nesinaudoja. Argi tai ne diskriminacija?

Mes vis dar mąstome kaip Tadas Blinda: „Jei žmogus užsidirbo (ir turi kažko daugiau), reikia jo nekęsti, atimti ir padalinti kitiems!”.

Bet tiesa ta, kad nevalstybinėse įstaigose tėvai finansuoja tai, ko nefinansuoja valstybė.

Negana to, grupė parlamentarų dėl privataus ugdymo kreipėsi į Lietuvos Respublikos Konstitucinį Teismą. Jų tikslą suprantu taip:

  • Kaip užtikrinti valstybės institucijų kontrolę, priežiūrą ir veiklos smulkmenišką reglamentavimą?
  • Kaip apriboti nevalstybinių įstaigų savarankiškumą? Tuo pačiu ir stabdyti šio sektoriaus plėtrą.

Gerb. ponai, tvarkykitės su valstybiniu švietimu. Ten jau pasiektas dugnas ir klimpstama vis gilyn.

Ir tikrai dėl tos situacijos kaltos pirmiausiai ne mokyklos…

Remiantis LR valstybės kontrolės ir Laisvosios rinkos instituto duomenimis valstybiniam švietimui pinigų yra, tik ūkiškumo nėra. Valstybės pinigai nepasiekia mokinių ir mokytojų, jie nukeliauja į infrastruktūrą. Dabar ten lengvai galima būtų rasti apie 30 milijonų eurų! Tai gal nepradėkime galvoti, iš ko atimti, o galvokime, kaip atsakingai panaudoti jau esamas lėšas.

Privačios mokyklos gyvena labai taupiai. Saugo baldus, vadovėlius, aplinką. Taupo kiekvieną eurą ir jį panaudoja nusprendę, kad jis atneš didžiausią naudą vaikams. Suprantu, kad artėja rinkimai ir reikia rasti naujų visuomenę supriešinančių temų, tačiau gal jau „vardan tos Lietuvos“ šito nebedarykime?  Dabartinė švietimo padėtis – tai grėsmė nacionaliniam saugumui!

Irena Baranauskienė yra „Saulės“ privačios gimnazijos direktorė, Lietuvos nevalstybinių bendrojo ugdymo įstaigų asociacijos prezidentė.